Bakan Şimşek’ten Kredi Politikasında Müdahale Sinyali
  • FUAR TV
  • EKONOMİ
  • Bakan Şimşek’ten Kredi Politikasında Müdahale Sinyali
310 okunma

Bakan Şimşek’ten Kredi Politikasında Müdahale Sinyali

Mart 18, 2024 11:02
Bakan Şimşek’ten Kredi Politikasında Müdahale Sinyali
0

BEĞENDİM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin açıklamada bulundu. Detaylar geliyor…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 7’deki Başkent Kulisi programında ekonominin geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek konuşmasının başında Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin ifadeler kullandı.

OVP’nin üç yıllık bir program olduğunu vurgulayan Şimşek, “Programın özü dezenflasyon yani enflasyonu tek haneye indirmek. Yani üç yıllık bir program yaptık. Para politikalarını işlevsel hale getirmek için yaptık. Orta Vadeli Programın üç temeli vardır. Sıkı para politikası, sıkı maliye politikası dolayısıyla enflasyon düşecek.” ifadelerini kullandı.

Yerel seçimlerden sonra vergilerde artış yapılacağına ilişkin iddiaları yanıtlayan Şimşek, istisnaları gözden geçireceklerini söyledi. Şimşek açıklamasında, “Biz KDV genel oranını artırmayacağız, yüzde 20 üst limit. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. Çok netiz bu konuda. Ancak istisna muafiyetleri gözden geçireceğiz.” diye konuştu.

Enflasyon ve Kredi Politikası Mesajı
Bakan Şimşek kredi politikasında atılacak adımlara ilişkin mesajlar verdi. Şimşek kredi politikasında çok net bir şekilde kaynakların tüketime değil üretken alanlara yönlendirme olacağını belirterek, “Müdahaleci olacağız. Altını çiziyorum. Biz kredi politikasında kaynağın tüketime değil kaynağın önce arz yönünü üretime gitmesini sağlayacağız. Bunun için ilave tedbirler alacağız.” ifadelerini kullandı.

Şimşek, enflasyonun 3 Temmuz’dan itibaren düşmeye başlayacağını belirterek, çıktı açığının Temmuz’da eksiye döneceğini belirtti. Baz etkisi olduğunu hatırlatan Şimşek, “Para politikası gecikmeli çalışıyor. Başından beri enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacak diyoruz. Enflasyonda düşüş trendi başlamış durumda. Bir program var sabırla kararlılıkla uygulayacağız.” diye konuştu.

Dolar Kuru Açıklaması
Bakan Şimşek dolar kurunun seçimden sonra artacağına ilişkin yorumlarla ilgili, açık bir şekilde karamsarlık pompalandığını söyledi.

Şimşek sözlerinin devamında, “Seçim sonrasında kur yükselir para kazanırım” yönlendirmesiyle hareket eden bir kesim var. İhracatçı yurtdışından yüzde 40’lık ihracat gelirini bozdurma kuralı var, onu da geciktiriyor. Biz kuru tutmuyoruz ki kazanasın. Son 1 yıl içinde dolar kuru enflasyondan daha çok artmış.” diye konuştu.

Türkiye’nin döviz ihracatının artmadığını belirten Şimşek, “Mayıs 2023’e giderseniz yıllık cari açığımız yaklaşık 60 milyar dolar. Şu anda cari açık 37 buçuk milyar dolara inmiş. Mayıs’ta 30 milyar doların altına inecek. Bir yıl sonra Türkiye’nin döviz ihtiyacı yarı yarıya azalacak.” ifadelerin kullandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.