MÜSİAD Başkanı: Türkiye için Suudi Arabistan’da Büyük Fırsatlar Var
  • FUAR TV
  • EKONOMİ
  • MÜSİAD Başkanı: Türkiye için Suudi Arabistan’da Büyük Fırsatlar Var
480 okunma

MÜSİAD Başkanı: Türkiye için Suudi Arabistan’da Büyük Fırsatlar Var

Haziran 5, 2024 09:24
MÜSİAD Başkanı: Türkiye için Suudi Arabistan’da Büyük Fırsatlar Var
0

BEĞENDİM

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye için Suudi Arabistan’da büyük inşaat fırsatları olduğunu anlattı. Ayrıntılar geliyor…
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Suudi Arabistan’ın “Vizyon 2030” projesindeki inşaat fırsatlarından bahsetti. MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, özellikle son iki yıldır, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerin belirgin şekilde artış kaydettiğini belirterek, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin 2023 itibarıyla 6,8 milyar dolara ulaşarak, son 8 yılın en yüksek rakamına çıktığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’na büyük önem verdiklerini ifade eden belirten Asmalı, Suudi Arabistan’ın Dünya EXPO’ya, 2034’te de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağını söyledi. Asmalı 10 yıl boyunca burada, başta inşaat olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde çok büyük yatırımlar olacağını ifade etti.

Asmalı burada 3,3 trilyon dolardan bahsedildiğini, bunun yaklaşık 1,6 trilyon dolarının inşaat sektörüne, alt ve üst yapıya yönelik olacağını anlattı.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Suudi Arabistan’ın, merkezini Riyad’a taşıyan firmalara ciddi üretim destekleri verdiğini belirterek, “Sadece inşaatta değil, turizmden sağlığa, enerjiden dijital dönüşüme kadar birçok alanda çok büyük yatırım fırsatları var.” diye konuştu.

Asmalı, iki ülkenin stratejik hedeflerinin orta vadede 10 milyar dolarlık, uzun vadede 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin Suudi Arabistan’da, gerek üretim istanbul escort kapasitesi gerek yetişmiş insan gücü gerekse de stratejik konumu ve kültürel bağlarıyla diğer ülkelere göre bir adım öne çıktığını sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.