Kredi Kartı Faizlerinde Değişiklik Resmi Gazete’de!
  • FUAR TV
  • EKONOMİ
  • Kredi Kartı Faizlerinde Değişiklik Resmi Gazete’de!
495 okunma

Kredi Kartı Faizlerinde Değişiklik Resmi Gazete’de!

Mart 18, 2024 11:08
Kredi Kartı Faizlerinde Değişiklik Resmi Gazete’de!
0

BEĞENDİM

Seçimlerden sonra getirilmesi beklenen düzenleme bugün itibarıyla geldi. Merkez Bankası, kredi kartı faizlerini artırarak bankalara başka düzenlemeler getirdi.
Hafta içinde bankalara sözlü talimat vererek kredi kartlarında uygulanan nakit avans çekimlerine sınırlama getiren Merkez Bankası, bugün itibarıyla düzenlemesini Resmi Gazete’de paylaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Bugünden itibaren geçerli olan değişiklikle kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ile kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları yukarı çekildi.

Son güncellemeyle hesaplanan aylık azami akdi faiz oranları yüzde 4,42 oranından yüzde 5’e yükseltildi.
TL Payı için Aylık Artış Hedefi Belirlendi
Merkez Bankası, yaptığı resmi düzenleme ile kredi kartlarında faizi artırırken, bankalara da TL varlıkları için yazı gönderdi.

Bankalara gönderilen uygulama talimatında, gerçek ve tüzel kişiler için uygulanan TL payı hedefi getirildi.

Böylece bankaların tüzel kişi TL payı için aylık artış hedefini gerçekleştirmemesi halinde uygulanacak komisyon oranı artırıldı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.